eKatalog Hazirlama

Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

E Katalog Hazırlama Programı – Yeni Nesil Çözümü

E Katalog Hazırlama Programı – Yeni Nesil Çözümü

Tasarımcı ve grafiker olarak çalışma hayatımda en çok katalog talebini turizm sektöründeki şirketlerden aldığımı söylesem abartmış olmam. Kataloglar ülkemizdeki tatil şirketlerinin ve tatil severlerin en sevdiği objelerden biri olmuştur hep. Genel olarak tatil beldeleri kategoriler olarak belirlenir ve buradaki oteller ve tatil köyleri en güzel fotoğrafları ve taban fiyatlarıyla arz-ı endam ederler. Diğer katalogların aksine, insanlar bu katalogları karıştırmayı severler. Ne var ki markanızın kataloğunun yalnız olmadığını bilmeniz lazım. Kataloğunuz el altında olmazsa potansiyel tatilciler başka bir markadan kolayca etkilenebilir. Ücretsiz ve kolay YUMPU Publishing'yla nihayete eren e katalog, yani PDF katalog hazırlama programı arayışıma başlama nedenim de en başta buydu aslında: Rekabetin kaygan zemininde tökezleyip düşmeden olabilecek bütün kanallarla potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışmak. Benden katalog yapmamı isteyen şirketlere e katalog fikri sunduğumda çoğunlukla önyargıyla karşılaştım ama onlara keşfettiğim programı anlatmaya başladığımda birçoğu kolaylıkla ikna oldu. Açıkçası ikna olunmayacak gibi de değil…

E Katalog Hazırlama Programı İle Katalog Hazırlama Teknikleri

E katalog hazırlama teknikleri, standart katalog hazırlama teknikleriyle hem benzer hem farklı yönlere sahip. Benzer yön için kesinlikle içerik ve içeriğin tasarımı diyebilirim. İster basılı kâğıt ister e-kâğıt üzerinde olsun potansiyel müşteri kazanmak, sadık müşterilerinizi kaybetmemek ve rakipleriniz arasından sıyrılabilmek için her seferinde daha güzel ve çarpıcı içeriklerle onların karşısına çıkmanız şart.

Kullandığınız görsellerin çözünürlüklerinin yüksek olması, içeriklerinizin kısa ve bilgilendirici olması, tasarımın kalabalık olmaması ama “call to action”, yani eylem çağrısı yapan çarpıcı cümlelerle bezenmiş olması zaten olması gereken şeyler. Farklı yönleri ise daha belirgin. Baskı ve dağıtım maliyetleri, erişim ve paylaşım, değişim ve eklemeler… Genel olarak bakıldığında e katalog hazırlamak zamanın gerekliliklerinden kaynaklanan yeni nesil ihtiyaçları karşılamakta su götürmez biçimde başarılı. Benim ihtiyaçlarım için de müşterilerimin ihtiyaçları için de geçerli bu.

Katalog hazırlama programları arasından YUMPU Publishing’yu seçtiğimi en başta söylemiştim. Onun özelliklerinden yola çıkarak etkileyici bir e katalog hazırlamak için kendi kullandığım tekniklerden size bahsetmek istiyorum. Bu programın kullanımı oldukça kolay ve kataloğumu birkaç dakikada hazırlamama imkân tanıyor. Ben de elimde kalan vakti, kataloğu potansiyel hedef kitle için daha çekici hale getirmek için kullanıyorum.

Birçok sektördeki gibi tatil sektöründe de rekabetin yüksek olduğundan ve kataloğunuzun insanların eline ne kadar çabuk geçerse o kadar iyi olduğundan bahsetmiştim. Bu programda bunun için elimde birkaç avantaj var. Birincisi, ücretsiz plan dâhil olmak üzere bütün planlarda kendi markanızı kullanabiliyorsunuz ve reklamlara boğulmuyorsunuz. Markanızı ön plana çıkarmak için bu büyük bir fırsat.

Başka bir avantaj, yine ücretsiz plan dahilinde sunulan Hubspot editörü ki bu özelliği kullanabileceğim kadar verimli kullanmaya gayret ediyorum. Bu editör ile gerçekten PDF katalog hazırlama hazzını yaşayabilirsiniz çünkü kataloğunuzu video, ses, slayt gösterisi ve bağlantılarla zenginleştirerek interaktif hale getirmeniz mümkün. Düşünün, bir tatil köyünün fotoğrafını mı koymak daha etkileyici yoksa plajında güneşlenen insanların ve kıyıya vuran dalgaların kısa bir videosunu koymak mı?

Başka bir avantaj ise paylaşım konusunda. Dakikalar içinde hazırladığım kataloğu yine dakikalar içinde paylaşarak yayma ve rakiplerimin önüne geçme fırsatım var. Paylaşımın etkili olması için doğru kanal ve doğru zamanı seçmenin önemi yadsınamaz ama öncelikle kataloğun düzgün bir şekilde paylaşılabilir olması gerekir.

Kullandığım programın Facebook, Google Plus, Twitter, Pinterest, YouTube, Vimeo, Behance, Product Hunt ve Github benzeri platformlarda paylaşılabilir olması sağlam bir artı. Kataloğa özgü bağlantıdan da yararlanmayı ihmal etmiyorum. Müşterilerime de yine kataloğa özgü olan embed kodunu web sitelerine eklemeleri için gerekli hatırlatmayı mutlaka yapıyorum.

SEO ve farklı cihazlarda görünüm konusunu düşünmeme gerek yok çünkü bunlar programın sunduğu özellikler arasında. Program SEO’nun teknik kriterlerini yerine getirirken ben de onu içeriğimle güçlendirmek için elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Tasarım esnek olduğu için bilgisayar, tablet veya cep telefonu demeden kataloğumu düzgün bir şekilde görüntüleyebiliyorum.

Bu arada programın bulut platformunda çalıştığını eklememde fayda var. Bu ne demek? Dosyalarım benim cihazlarımda yer kaplamıyor ve güvenli bir şekilde benim yerime saklanıyor. İstediğim an, istediğim yerden ve istediğim cihazdan kayıtlı dosyalarıma erişebiliyorum. Üstelik bu bağlantılar ben silmedikçe kalıcı olarak saklanıyor.

E Katalog Hazırlama Programı ve E Katalog Hazırlama Aşamaları

Bir PDF hazırlama programı kullanırken adımların mümkün olduğunca pratik olmasını istiyordum. Neyse ki YUMPU Publishing bunu tam istediğim şekilde gerçekleştirmeyi başarmış. Adımlara geçmeden önce, elinizde mutlaka yüklemeye uygun olan bir PDF dosyası bulunması gerekiyor.

Uygunluktan kastım yüksek kalitede görseller ve imla hatasız yazıların yanı sıra dosyanın çözünürlüğünün 180 dpi’den yüksek olması ve bir PDF sayfasının bir katalog sayfasına karşılık gelmesi. Dosyanızı Photoshop veya InDesign’da hazırlayacaksanız son halinde katman kalmamış olmasına da dikkat edin. Bu gereklilikleri karşılayan bir dosyanız varsa artık e katalog oluşturmaya hazırsınız demektir.

1. Web sitesinin ana sayfasında göreceğiniz yükleme kutucuğuna PDF dosyanızı yüklemekle işe başlayın. Ben dosyalarımı sürükleyip bırakmayı seviyorum ama dilerseniz bilgisayarınızdan dosyanızın kayıtlı olduğu klasörü seçerek de yükleme yapabilirsiniz. Yükle butonuna bastığınızda program dosyanızı e sayfalara dönüştürecek.

2. Halihazırda kayıtlı bir kullanıcı değilseniz sistem sizi direkt kayıt sayfasına yönlendirecek. Bu pratik kayıt sayfasında Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarınızdan birini kullanarak hızla kayıt olabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızla kayıt olmak istemiyorsanız eposta adresinizi, tercih ettiğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak da kayıt olmanız mümkün.

3. Kayıt olduktan sonra artık editörde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu adımda renk veya font değişiklikleri yapmanın yanı sıra bağlantı, ses, video ve slayt gösterisi ekleyerek kataloğunuzu interaktif hale de getirebilirsiniz ki getirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira bu, bir e kataloğu standart bir katalogdan ayıran en büyük özelliklerden biri.

4. Kataloğunuzu yayınladıktan sonra her yerde dergi örneklerinizi paylaşabilirsiniz. Programda kayıtlı yirmi milyondan fazla kullanıcı sizin ilk eriştiğiniz insanlar olacak. Sonra sıra kayıtlı olmasa da web sitesini düzenli takip eden okurlarda. Sosyal medya ağlarında bir tıkla paylaşım yapabilir, kataloğunuza özel linki farklı web sitelerinde veya sohbet aralarında kopyalayıp yapıştırabilir veya kataloğunuza özel embed kodunu web sitenize gömebilirsiniz.

İhtiyaçlarıma En Fazla Yanıt Veren E Katalog Hazırlama Programı

E dergi hazırlama programı kullanmak istediğinizde önünüze Joomag veya Issuu gibi birçok olasılık çıkıyor ama hepsini denemeye başladığınızda çemberin gitgide daraldığını hissedebiliyorsunuz. Bir kere, ücretsiz planda sunulan özellikler büyük ölçüde yetersiz ve marka kullanamadığım gibi benimle alakası olmayan reklamlarla boğuşmam gerekiyor. Sadece Flash kullanılan programlarda SEO da maalesef söz konusu değil. Bazılarının arayüzleri, bazılarının da e katalogları istediğim kalitede görünmüyor.

Çok karmaşık adımlara sahip olanları da genelde sonuca ulaşmadan terk etmek zorunda kaldım. Tabii bir de yolunda gitmeyen bir şey olduğunda ve bunu sorduğumda karşımda muhatap bulmak da istedim ama bu konuda da sadece YUMPU Publishing'nun benzersiz desteğinden memnun kaldım. Bence hiç durmayın, programı kullanmaya başlayın.

Cihan Gürmen

Cihan Gürmen

Bisikletçi, hiphopçı,Bauhaus hayranı ve RGD üyesi. Matematik ve minimalizmi birleştirerek markanıza hayat vermek. Yeni başlayanlar ve Fortune 500 şirketleri ile çalışıyorum.