eKatalog Hazirlama

Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dijital Katalog Oluşturmak: Neden Gerekli?

Dijital Katalog Oluşturmak: Neden Gerekli?

Her alanda artık dijital bir yaşam sürüyoruz. Teknolojinin ve internetin hayatımızın bu kadar içinde olduğu bir zamanda dijitalliği benimsemek ve onu doğru şekilde kullanmak hiç şüphesiz bize birçok artı puan kazandırır. Kardeşimin vintage dükkânını nasıl tanıtabiliriz ve satışları nasıl canlandırabiliriz diye birlikte düşünürken ilk aklımıza gelen sosyal medya hesaplarımızda tek tek ürünleri paylaşmak oldu. Ama bir gün paylaştığımız ertesi gün unutuluyordu. Başka bir çare bulmamız şart gibiydi. Daha önce dergi ve broşür için de başvurduğum katalog hazırlama programları geldi aklıma. Ücretsiz ve pratik olan YUMPU Publishing ilk gözüme çarpan program oldu. Daha sonra başka programları da denedim ama tam olarak aradıklarımı sunmadıklarını fark ederek ona geri döndüm. Dijital katalog konusuna gelince, satışlarda kayda değer bir artış gerçekleşti ve insanlar ürünlerimizi daha rahat takip etmeye başladı. Bence dijital katalog oluşturmak vintage dâhil olmak üzere tüm moda sektörü için düşünülebilecek bir pazarlama yöntemi.

Pratik Bir Şekilde Dijital Katalog Oluşturmak Mümkün Mü?

Dijital katalog, başka bir deyişle PDF katalog hazırlama ürünlerinizin daha görünür kılınmasını sağlayan bir vitrin işlevini üstlenirken web sitenizin de daha kaliteli bir izlenim bırakmasını sağlar.

Hele bir de bu dijital katalog interaktifse o zaman değmeyin müşterilerin keyfine! İnternet dünyasıyla fazla vakit geçirmeyenlerin bile kolayca kullanabileceği, şahsi bir girişim olarak dijital katalog yapmak isteyenlerin hiçbir ücret ödemeyeceği kaliteli ve kullanışlı bir PDF katalog hazırlama programı, pazarlama planlarınız arasında mutlaka yer almalı.

Katalog hazırlama teknikleri tanıtmak istediğiniz ürün ve hizmete, markanızın konumlandırılışına, kendi zevkinize ve tabii ki kullandığınız programa göre değişiklik gösterecektir. O yüzden, genelleme yapmaktan çok kullandığım program çerçevesinde kendi ihtiyaçlarımdan ve deneyimlerinden yola çıkacağım. Başlıkta sorduğum soruyu cevapsız bırakmamış da olayım: YUMPU Publishing ile hem pratik hem de ücretsiz olarak dijital katalog oluşturmak mümkün. Dijital katalog hazırlama adımlarına birlikte bakalım.

Dijital bir katalog hazırlamak için öncelikle uygun özelliklerde bir PDF dosyası hazırlamanız gerekiyor. PDF dosyalarını kullanmasını biliyorsanız Photoshop veya InDesign’da hazırlayabilirsiniz ama kaydettiğiniz dosyada ayrı katmanlar kalmamasına özen gösterin.

Microsoft Office öğelerinden olan Word ve Excel’de “Farklı Kaydet” butonundan dosyanızı .pdf uzantısı ile kaydetmeniz de mümkün. Yalnız, dosyanızın çözünürlüğünün 180 dpi’den düşük olmamasına ve her bir PDF sayfasının birer katalog sayfasına karşılık gelmesine dikkat edin. Yoksa yüklemeden sonra görüntüde ve sayfa düzeninde bozulmalarla karşılaşabilirsiniz. Katalog oluşturduğunuzda böyle bir sorunla karşılaşırsanız PDF dosyanızı tekrar kontrol edebilir veya benzersiz destek ekibinize sıkıntınızı ileterek kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

PDF dosyanızı hazırladıktan sonra işiniz kolay. Açıkçası bilgisayarıma, tabletime veya cep telefonuma katalog hazırlama programı indirmekten yana değilim. Bu program bilgisayarınıza hiçbir şey indirmenizi gerektirmiyor. Bulut platformunda çalıştığı için siz yüklemenizi yapıyorsunuz ve o sizin için güvenli ve kalıcı bir saklama alanı sağlıyor.

Ana sayfanın sol üst köşesinde bir yükleme kutucuğu göreceksiniz. Burası size iki seçenek sunuyor. Dosyanızı ister sürükleyip bırakabilirsiniz ister bilgisayardaki ilgili klasörden seçebilirsiniz. Yüklemeyi başlatmak için butona bastığınızda program dosyanızı e-sayfalara çevirir.

Bundan sonra, kayıtlı bir kullanıcı değilseniz program sizi kayıt sayfasına yönlendirir. Burada da sizi birkaç seçenek bekliyor. Adımlarda işlemleri karmaşıklaştırmadan seçenek sunulması da beğendiğim özelliklerden. Facebook, Google Plus veya Twitter hesaplarınız varsa doğrudan onlarla kayıt olabilirsiniz. Şahsen ben son yıllarda kayıt olmak istediğim bütün web sitelerinde sosyal medyayla doğrudan kayıt seçeneğini arar hale geldim. Ama sosyal medyayla kayıt dışında eposta adresiniz ile tercih ettiğiniz kullanıcı adı ve şifreyi yazarak da kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra sisteme yüklenen dosyanıza artık erişebilirsiniz. Burada YUMPU Publishing'nun ücretsiz planının ne kadar işlevsel olduğuna da tanık olabilirsiniz. Hubspot editörü kataloğunuza video, ses, slayt gösterisi ve bağlantı eklemenizi sağlayarak onu basılı kataloglardan farklılaştırır ve onu okurlarla iletişime geçebilen interaktif bir katalog haline getirir.

Bu programda istediğiniz kadar düzeltme yapabilirsiniz. Kataloğunuzu yayınlamadan önce renk setleri ve yazı tiplerinde de denemeler yaparak kendiniz için en iyi sonucu elde etmeye çalışabilirsiniz. Bu arada sayfa sayısı veya katalog sayısı sınırınız yok. İstediğiniz kadar katalog oluşturabilirsiniz.

Yayınlanan kataloğunuz yirmi milyonun üzerinde katalog, dergi ve broşür bulunan bir platformda yirmi milyonun üzerindeki kayıtlı kullanıcıyla doğrudan paylaşılmış oluyor. Buna kayıtsız olup web sitesini yakından takip edenleri de ekleyin. Her kataloğun kendine özel bir bağlantısı ve embed kodu da var. Böylece onu istediğiniz yerde paylaşmanız ve web sitenize gömmeniz de mümkün hale geliyor. Kataloğunuzu WordPress, Zapier ve Dropbox’la entegre edebilirsiniz.

Yayınlanan kataloglarınız sosyal medya ağlarıyla doğrudan paylaşılabilir. Bahsettiğim vintage mağazası dolayısıyla benim en çok kullandığım ağlar Facebook ve Pinterest ama programın Twitter, Google Plus, Behance, Github, YouTube, Vimeo ve Product Hunt ile de bağlantısı var. Yazılımcılara temin edilen ücretsiz API sayesinde dergi yapma programını web sitenizde de çalıştırabilirsiniz.

Dijital Katalog Oluşturmak Ürününüzü Pazarlamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Dijital kataloglar yukarıda da bahsettiğim gibi sizin vitrininizdir. Vitrininizdeki ürünler veya hizmetler ne kadar çekici olursa o kadar çok müşteriyi kendinize çekersiniz. Kataloğun pazarlamanıza yardımcı olması için kaliteli olması şart. Ayrıca bütün cihazlardan ulaşılabilmesi ve hepsinden aynı kalitede görüntülenmesi de şart. Diğer katalog hazırlama programlarını denediğimde bu konuda bir standart olmadığını ve bilinçli bir şekilde seçim yapmam gerektiğini anladım. Günümüzde uygulamanız olmasa bile web sitenizin esnek olması nasıl temel özelliklerden biri sayılıyorsa dijital kataloglar da aynı şekilde esnek bir şekilde görüntülenebilmeli.

Ürününüzü pazarlarken elbette bir reklam bütçesi ayırmanız gerekecek ama tek başınıza veya sadece birkaç kişiyle sektörünüzde tutunmaya çalışıyorsanız dijital katalogların ücretsiz planları bence size yeterli hizmet sunabilmeli. Diğer programların ücretsiz planları bana sanki özellikleri kısıyormuş, reklamları artırıyormuş gibi geldi.

Pazarlamamın başarılı olması için kişiselleştirmenin de şart olduğunu biliyorum ama bu konuda da sıkıntı yaşadım açıkçası. Düşünüyorum da kendi markamı kullanabileceğim ve reklamlara boğulmamış bir katalog sunan bu programı tercih etmem doğal. Bu arada daha büyük işletmeler ve kurumsal firmalar için Adfree (Reklamsız), Webkiosk, Appkiosk ve Prokiosk olmak üzere ücretli planlar da var. Bunlardan biri size daha uygunsa hiç kaçırmayın.

bir noktaya değinmemişim, bitirmeden son olarak ona da değineyim: SEO, yani arama motoru optimizasyonu. Sık sık duymaya başladığımız bu terim aslında web sitelerinin arama motorlarında yapılan aramalarda daha yukarılarda yer almasına yardımcı olan birtakım teknik düzenlemeleri içeriyor. YUMPU Publishing HTML5, Flash ve JavaScript’i başarılı bir şekilde kullanarak arama motorlarının kataloğunuzu endekslemesini sağlıyor ve SEO gerekliliklerini yerine getiriyor.

Özetle, genel olarak bakarsam, doyurucu ücretsiz özellikleri, basit ve hızlı kullanımı, kullanıcı dostu arayüzü, kaliteli son ürünleri (katalog, dergi, broşür), sosyal medya paylaşım kolaylığı, özgün embed kodları ve tabii ki eşi benzeri olmayan desteği ile size bu programı rahatlıkla önerebilirim.

Cihan Gürmen

Cihan Gürmen

Bisikletçi, hiphopçı,Bauhaus hayranı ve RGD üyesi. Matematik ve minimalizmi birleştirerek markanıza hayat vermek. Yeni başlayanlar ve Fortune 500 şirketleri ile çalışıyorum.